borik asitin kullanım alanları

Borik Asit Nedir?

Borik asit nedir? Borik asit ne işe yarar? Borik asit nasıl kullanılır? Borik asitin kullanım alanları nelerdir? Borik asit, suyun içinde çözünebilen beyaz kristalli bir mineral asit maddesidir. Kimyasal formülü H3BO3’dür. Borik asit koruyucularda, pestisitlerde ve böcek ilacında kullanılır. Ayrıca ahşaptaki ıslak ve kuru çürükleri üzerinde de etkilidir.

Borik asit birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Endüstride cam, seramik, tekstil, deterjan ve kozmetikte sıkça bulunur. Kişisel alanlarda ise çeşitli bakım ürünlerinde, ayak, sivilce ve cilt hastalıklarının tedavisinde uygulanır. Güçlü kimyasal ürünler hakkında daha fazla bilgi almak için, Soltek Kimya firmamızın web adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Borik Asitin Kimyasal Yapısı


Borik asit, kimyasal formülü H₃BO₃ olan bir bileşiktir. Beyaz kristal toz halinde bulunur ve suda çözünür. Bor minerali olan boraksın (sodyum tuzunun) asidik bir formudur. Kimyasal ürünler arasında güçlü etkisiyle bilinen borik asit, endüstriyel ve kişisel alanların olmazsa olmazıdır. Çünkü borik asit kimyasal yapısı büyük önem taşıyor. Bor elementinin üç oksijen atomuyla birleştirilmesiyle meydana gelir. Endüstride cam üretiminde stabilizatör olarak ve yangına dayanıklılığı arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılmakta olup, cam üretimi, seramik üretimi gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Borik Asit Ne İşe Yarar?


Borik asit ne işe yarar? Borik asit, böcek ve haşerelerin kontrolünde etkili bir madde olarak kullanılır. Özellikle karınca, hamamböceği ve karasinek gibi haşerelerin kontrolünde tercih edilir. Mantarların ve küflerin büyümesini engelleyen bir madde olarak kullanılır. Bu özelliğiyle ahşap koruma işlemlerinde sıkça kullanılır. Göz enfeksiyonlarına karşı göz temizliği için kullanılabilir. Ancak göz temasından kaçınılmalı ve sadece doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Bazı cilt kremlerinde ve losyonlarda bulunabilir. Ancak cilde direkt olarak uygulanması önerilmez. Yaraların temizliği ve dezenfeksiyonunda kullanılabilir. Bazı piroteknik ürünlerin ateşlenmesinde kullanılabilir.

Borik Asitin Faydaları Nelerdir?


Borik asitin güçlü ve etkili maddesi sayesinde, endüstriyel ve kişisel uygulamalarda sıkça görev görür. Çok amaçlı kimyasal borik asit için birçok fayda sayılabilir. Endüstriyel alanda, ahşap ürünlerde çürüme ve böcek zararlarının önlenmesi amacıyla, tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, plastik, tekstil ve ahşabı yanmaya karşı daha dayanıklı hale getirmek için alev geciktirici özelliği bulunur.

Borik asit, cam üreten işletmelerde camın içeriğinde kullanıldığında, dayanıklılığını artırır. Bakım ürünlerinde borik asit, cilt bakım ürünlerinde pH seviyesini dengeleyerek düzeltir. Ayrıca, gıdaların bozulmaması için gıda koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Tarımda toprağın verimini arttırır. Böylece, toprağın canlılığını korumasına yardımcı olur. Borik asit aynı zamanda yangınların kontrol altına alınmasına yardımcı olan yangın söndürme tozu üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ahşap işleme yapıştırıcılarında bileşen maddesi işlevi görmektedir. Tıbbi olarak kulak enfeksiyonlarını ve cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılır.

Temizlik ürünlerinde bulunur ve mikrobun üremesini önler. Sonuç olarak, borik asit çeşitli alanlar içinde önemli bir bileşendir. Çeşitli endüstrilerde kaliteyi artırmak ve ürünlerin ömrünü uzatmak gibi faydaları bulunmaktadır. Borik asit için Soltek Kimya firmamızın web sitesindeki adreslerden bizi arayabilirsiniz.

Borik Asitin Kullanım Alanları


Borik asit, çok çeşitli endüstriyel ve kişisel kullanıma sahip kimyasal bir bileşiktir. Kimyasallar kategorisine giren borik asit, geleneksel yöntemlerin ötesinde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Borik asit kullanım alanları şöyledir;

Borik asit, cam lifinde, boya çeşitlerinde, tıbbi tozlarda ve ev temizlik ürünlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra, cam, seramik ve mürekkep üretimlerinde sıkça bulunur. Ayrıca, böcek ilacı olarak kullanılan bir maddedir. Karıncalara, hamamböceklerine, termitlere karşı güçlü etki yaratır. Borik asit ayrıca tahtakuruları, parazitlere ve diğer zararlıları da önler. Kozmetik ürünlerinde koruyucu görevi görür. Göz damlalarında da bulunan borik asit, gözlerde oluşan enfeksiyonu yok eder. Bu kimyasal ürün, iyileştirici kremlerde ve antibiyotiklerde kullanıldığı gibi kadınların bazı sağlık sorunlarına karşı tedavide kullanılır.

Borik Asit Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Borik asit güçlü bir kimyasaldır ve birçok endüstriyel kullanıma sahiptir. Pek çok ürünün içinde bulunur. Bu yüzden borik asit kullanırken dikkat edilmesi gerekenler var;


-Borik asit gözlere temas ettirilmemelidir. Göz ile temas ettiğinde suyla iyice yıkayınız.
-Çocukların asla ulaşamayacağı alanlarda saklanılmalı. Borik asitin çok fazla solunması zararlıdır. Solunması halinde tıbbi müdahale edilmelidir.
-Cilde temas edilmemelidir. Ciltle teması halinde bol suyla yıkayın.
-Borik asit güçlü bir kimyasal olduğu için kullanımında eldiven, maske ve gözlük gibi koruyucu ekipmanların bulunması önemlidir.