gümüş parlatma kimyasalları

Gümüş Neyle Parlatılır?

Gümüş neyle parlatılır? Evde gümüş nasıl parlatılır? Gümüş, havadaki kükürt ile reaksiyona girdiğinde kararmasına neden olur. Renk değişikliği ise gümüş oksitlendiğinde ortaya çıkar. Ancak, birçok endüstride gümüşün parlaklığını korumak için koruyucu maddeller kullanılmaktadır. Genellikle gümüş yüzeye uygulandığında koruma sağlayan, parlaklık veren ve oksidasyonu önleyen özel kimyasallardan oluşurlar. Bu konuyla ilgili, Soltek Kimya firmamız öncüdür.

Gümüşü parlatan ve oksidasyonu önleyen özel kimyasalların üretimini yapmaktayız. Firmamızın ürettiği kimyasallar ile gümüşleriniz eski parlaklığına kavuşur. Gümüşe uygulandığında uzun süreli parlak kalmasına yardımcı olur. Özellikle endüstriyel uygulamalarda gümüş kaplama işlemleri için Soltek Kimya firmamızın ürünleri tercih edilir. Çünkü ürünlerimiz, gümüşün parlaklığını artırır. Gümüşün parlak tutulması ve korunması, hem kişisel hem de endüstriyel alanlarda, özellikle de elektronik imalatından mücevher endüstrisine kadar çeşitli endüstrilerde önemlidir. Böylece, Soltek Kimya firmamız gümüşün ömrünü uzatan, parlaklığını kazandıran ve ürünün değerini artıran kimyasallar üretmektedir.

Gümüş neyle parlatılır? Hem endüstriyel hem de kişisel alanda gümüşü parlatmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:


-Elektrolitikle Gümüş Parlatma: Elektrolite çözeltisini anot olarak gümüşe ekleyerek elektrik akımını sağlayabilirsiniz. İşlemle birlikte, gümüşteki kir ve oksitlik çözülmüş olur. Böylece, gümüş yeniden parlak hale gelir.
-Mekanikle Gümüş Parlatma: Gümüşün parlatma masası üzerinde farklı parçacıklardan oluşan taşlar kullanılarak yüzey parlatılır. Yapılan işlem, gümüş yüzeyinin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.
-Lazerle Gümüş Parlatma: Gümüşü ısıtmak ve eritmek için lazer ışığı kullanılır. Böylelikle, uygulanan işlem sayesinde gümüş yüzeyindeki çizikleri temizleyerek parlatır.
-Sirke Ve Karbonat: Sirke gümüşün kararmasını temizleyen etkili bir asittir. Karbonat ise, gümüşün parlak olmasına etki eder.

Bu yöntemler genelde hem avantajlı hem de dezavantajlı olur. Kullanılan yöntem gümüşün şekline, boyutuna, kalitesine ve istenen parlaklık düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla Soltek Kimya olarak, kusursuz gümüş parlatan kimyasal ürünlerimizi hizmetinize sunuyoruz. Detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

Gümüş Hangi Kimyasal İle Parlatılır?


Gümüş hangi kimyasal ile parlatılır? Gümüş parlak ve oldukça dirençlidir. Ancak, zamanla değişim yaşayabilir. Öncelikle renk değişikliği, gümüşün havada bulunan kükürt maddeleriyle reaksiyona girerek ortaya çıkar. Bu nedenle, gümüş parlatmada kullanılan kimyasallar, kararmayı temizler ve gümüşün parlaklığını geri kazandırır. Endüstriyel alanlarda gümüş kararmasını temizlemek ve parlatmak için amonyum hidroksit, sodyum siyanür, kükürt dioksit kimyasalları kullanabilirsiniz.

Soltek Kimya firmamızın özel olarak ürettiği bu kimyasallar güçlüdür. Gümüşteki kararmayı silerek, yeniden parlak olmasını sağlıyor. Gümüş parlatmaya dair detaylı bilgi almak için Soltek Kimya firmamız her zaman yardımcı olur. Web sitemizdeki iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır?


Gümüş eşyaların parlaklığını kaybetmesi, zamanla kararması doğal bir süreçtir. Ancak, evde bulunan malzemelerle kolayca parlatılabilirler. Evde aşağıdaki yöntemleri kullanarak gümüş eşyalarınızı parlatabilirsiniz.

Alüminyum folyo: Derin bir tencerenin dibini alüminyum folyo ile kaplayın. Daha sonra üzerine 4-5 parmak kadar su ekleyin. Kaynayan suya tuz ve karbonat ekleyin. Bu aşamada parlatmak istediğiniz gümüş eşyaları suyun içine yerleştirip altı kapalı olarak 5-6 dakika bekletin. En son olarak da temiz bir havlu ile ovalayarak silebilirsiniz.

Diş macunu: Bir fırçaya diş macunu sıkın ve tıpkı dişlerimizi fırçalar gibi parlatmak istediğiniz alanları fırçalayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ilk aşamada su kullanmadan fırçalıyor olmanızdır. Daha sonra fırçanızı hafif hafif ıslatarak köpürteceksiniz. En son olarak da önce ıslak sonra kuru bir bezle silebilirsiniz.

Limon ve karbonatlı su: Özellikle gümüş takılarınızı parlatmak için ılık suyun içine karbonat ve limon ekleyerek 10-15 dakika suyun içinde bekletin. Daha sonra pamuklu bir bezle iyice kurulayın. Takılarınızın eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Tuz ve limon suyu: Yaklaşık yarım litre kadar suyun içine 1 adet limonun suyunu taze taze sıkıp ilave edin, içine de 1 yemek kaşığı tuz koyup karıştırın ve kararan gümüş takınızı içine atıp 10-15 dakika bekletin. Ardından temiz, yumuşak dokulu bir bezle güzelce silin.

Sirkeli su ve karbonat: 1 adet limonun suyu yerine yarım litre suya 1 çay bardağı sirke ekleyip içine 10-15 gram kadar da karbonat koyarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışımda kararan gümüşlerinizi bekletip ardından güzelce temizleyebilirsiniz.

Profesyonel Gümüş Parlatma


Gümüş, estetik açıdan güzel ve işlevseldir ancak bazı zamanlarda kararabilir ve paslanabilir. Bundan dolayı, endüstriyel ve kişisel alanlarda gümüş eşyaların parlatılması önemli olmaktadır. Endüstride özellikle otelcilik, restoran ve gıda sektörü gibi alanlarda gümüş temizliği ve parlaklığı çok önemlidir. Soltek Kimya firmamızın özel gümüş parlatma ürünleri, endüstri sektörlerin gümüş eşyalarına karşı güçlü parlaklık sağlar.

Gümüş parlaklığını korumak için kimyasal ürünlerimiz, mutfak aletlerinden servis ekipmanlarına kadar etkilidir. Bununla birlikte, müşterilerinize temizlik ve kalite sağlayarak hijyen standartlarınız yükselir. Kişisel alanda ise, gümüş eşyalar, takı ve diğer aksesuarlar özel zamanların ayrılmaz parçasıdır. Fakat, zamanla parlaklığını kaybedebiliyor. Firmamızın gümüş parlatma ürünlerinin yardımıyla eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Ürünlerimiz gümüşü parlatırken, uzun ömürlü olmasına da yardımcı olur. Soltek Kimya firmamızın profesyonel gümüş parlatma ürünleri, gümüşlerinize kusursuz parlaklık kazandırır. Daha fazla bilgi almak için web sitemizdeki iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.