klorlu solvent türleri

Klorlu Solventler Nelerdir?

Klorlu solventler nelerdir sorusuna yanıt vermeden önce ilk olarak klorlu solventin ne demek olduğunu incelemek gerekir. Klorlu solventler kimyasal çözücülerdir. İçerisinde klor atomu bulunan kimyasal bileşiği ifade eden terimdir. Solventler genel olarak bir başka maddeyi çözmek ya da dağıtmak için kullanılan kimyasal sıvılardır. Klor içerikli organik bileşiklerden oluşan klorlu solventler de genel olarak endüstriyel ve laboratuvar uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Klorlu solventlerin kendi içerisinde farklı türleri bulunur. Her birinin de kullanım alanları farklılık gösterir. Aynı zamanda kullanım amacı ve kullanım şekilleri de farklıdır. Böyle durumlarda kullanıcı gereksinimlerine yanıt verebilecek nitelikte solvent satın almak büyük bir önem taşır. Klorlu solvent satışında öne çıkan Soltek Kimya firmamız en iyi organik bileşiği sizlere sunar.

Klorlu solventler nelerdir sorusuna da birçok farklı türdeki solvent türü ile yanıt verilir. Firmamıza ulaşarak en iyi standartlarda klorlu solvent satın alma imkanı bulabilirsiniz. Klorlu solvent türlerinden bazıları çevre ve sağlık açısından çeşitli riskler barındırabilir. Toksik madde içerebilecek olanları kullanmadan önce kullanım talimatlarına dikkat etmek önem taşır.

Klorlu Solvent Türleri Hangileridir?


Klorlu solvent nelerdir sorusuna geniş ürün gamı ile yanıt vermek gerekir. Çünkü birçok farklı türü olan solvent türleri arasında yer aldığı söylenebilir. En yaygın olarak bilinen klorlu solvent türleri arasında şunları saymak gerekir:

  • Trichloroethylene (Trikloroetilen): Metal işleme sektöründe yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda temizlik ve leke çıkarıcı olarak birçok endüstriyel alanda da tercih edilir.
  • Perchloroethylene (Perkloroetilen): Kuru temizleme alanında yararlanılan kimyasallardandır. Tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda metal yüzey temizliğinde de sıklıkla yararlanılan kimyasallardan olduğunu söylemek mümkün olur.
  • Carbon Tetrachloride (Karbon Tetraklorür): Kimya endüstrisinin en çok kullanılan klorlu solvent türlerindendir. Ancak çevresel etkileri sebebi ile bazı ülkelerde yasaklandığı söylenebilir.
  • Dichloromethane (Metilen Klorür): Boya çözücüleri, yapıştırıcılar ve kimya endüstrisinde kullanılan farklı klorlu solvent türüdür.
  • 1,1,1- Trichloroethane (1,1,1- Trikloroetan): Temizlik ürünlerinde, elektronik endüstrisinde ve boya endüstrisinde kullanılan klorlu solvent çeşididir.

Bunlar dışında farklı klorlu solvent seçenekleri de bulunur. Her solvent türünün farklı özellikleri ve kullanım alanları mevcuttur. Klorlu solventler birçok alanda kullanılmaktadır. Kuru temizleme, elektrik endüstrisi, endüstriyel temizlik, boya endüstrisi ve metal temizleme gibi alanlarda yoğun olarak kullanıldıklarını söylemek mümkün.

Klorlu Solvent Özellikleri Nelerdir?


Klorlu solventlerin çok fazla tercih edilmesinde üstün kapasitesi etkili olur. Soltek Kimya olarak en iyi standartlarda klorlu solvent sunmaktayız. Kalite bakımından her yönü ile beklentilerinize yanıt verebilmekteyiz. Klorlu solvent özellikleri arasında özellikle şunları saymak mümkün olur:

  • Klorlu solventler yüksek çözücü gücüne sahiptir. Organik ve inorganik bileşikleri çözebilme kapasitesi yüksek kimyasallardır. Boya çözücüler, leke çıkarıcılar, endüstriyel temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır.
  • Uçuculuk yönü olan kimyasal ürünlerdir. Hızlı şekilde buharlaşabilirler.
  • Klorlu solventler aynı zamanda kararlı kimyasallardır. Yüksek sıcaklıkta ya da kimyasal reaksiyonlarda bozulmadan da bulunabilirler.
  • Bazı klorlu solvent türleri yanıcı özellik gösterebilir. Bu bakımdan mutlaka güvenli kullanım ve yangın önlemleri alınmalıdır.
  • Toksik etkileri yüksek olan bu kimyasallar insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek ürünlerdir.

Her klorlu solvent türleri arasında farklı özellikler ortaya çıkabilir. Bu bakımdan satın alma sırasında mutlaka kullanılacağı sektör ve kullanım amacı gibi detayları dikkate almak gerekir. Klorlu solvent konusunda en güvenli kimyasalları sizlere Soltek Kimya olarak sunarız. Ürün gamımız geniş olmakla birlikte fiyatlarımız oldukça ulaşılabilir düzeydedir. Firmamıza ulaşmanız halinde istenilen miktarda klorlu solvent siparişlerinizi verebilirsiniz.