fırın en iyi nasıl temizlenir

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizliği nasıl yapılır? Fırın temizliği, sağlık için önemlidir. Yemek pişirme sırasında yağ, kir ve diğer kalıntılar fırının içinde meydana gelebilir. Kalıntılar, yiyeceklerin tat ve kalitesini etkileyebilir, ayrıca fırının performansını düşürmesine neden olur. Dolayısıyla, fırın düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun yanı sıra, fırının türüne göre temizlik yöntemleri değişiklik gösterir.

Endüstriyel ve ev tipi fırınların temizliği, farklı ihtiyaçlara ve özelliklere göre temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Endüstriyel alanlar için; Endüstriyel fırınlar, büyük ölçekli gıda pişirme ihtiyaçlarını karşılamak için, güçlü fırınlardır. Restoranlar, oteller, kafeler ve pastaneler gibi işletmelerde çoğunlukla bulunur. Bu fırınların temizliği, gıdaların hijyenik şekilde hazırlanmasını ve çalışanların güvenliğini sağlamada kilit bir rol oynar.

Endüstriyel fırınların temizliği için şu adımları uygulayın:

 • Fırını temizlemeye başlamadan önce, fırının elektrik bağlantısını kesin ve tamamen soğumasını bekleyin. Fırını sıcakken temizlemeye çalışmak, ciddi yanıklara neden olabilir.
 • İç kısmındaki tüm parçaları, fırın temizliği öncesinde çıkarın. Kirli olan parçaları, suda bekleterek yumuşatabilirsiniz.
 • Daha sonra fırının içini, Soltek Kimya firmamızın fırın temizliği için özel olarak ürettiği kimyasalla temizleyebilirsiniz.
 • Kimyasal temizleyici ürünümüzü uygulamadan önce, etiketindeki talimatlarına uymak önemlidir.
 • Birkaç dakika kimyasalı beklettikten sonra, süngerle fırının içini iyice silin.
 • Yağ ve kirin tamamen çıkmasını sağlamak için gerekirse işlemi tekrarlayın.

Kişisel alanlar için;


Ev tipi fırınlar, küçük hacimli ve düşük ısıda yemek pişirmeye uygun fırınlardır. Evlerde, küçük dairelerde, yurtlarda yaygın olarak kullanılır. Ev tipi fırınların temizliği için şunları yapın:

 • Fırının içini limon ve suyun temizleme gücünden yararlanarak temizleyebilirsiniz.
 • Bunun için kabın içine limon suyu ve su ekleyin ve fırının içine koyun. Ardından fırını 200 derecesinde yaklaşık 15 dakika açık bırakın.
 • Fırının içindeki yağ ve kirler limon ve suyun buharı ile yumuşayacak ve kolayca temizlenecektir.
 • Bu işlemden sonra, fırını kapatın ve soğumaya bırakın.
 • Son olarak, ıslak bezin üzerine karbonat serperek fırını silmeye başlayın.


Soltek Kimya olarak, temizlik alanındaki deneyimiz ve uzmanlığımız ile öne çıkıyoruz. Soltek fırın temizleyici ürünümüz, fırın temizliği gibi zorlu alanlarda bile etkili sonuçlar sağlayan ürünlerimizle müşterilerimizin işlerini kolaylaştırıyoruz. Fırın temizleyicilerimizin güçlü formülleri sayesinde, fırınınızın içindeki tüm lekeleri temizler. Fırın temizleyici ürünlerimizi satın almak için web sitemizde yer alan ürün yelpazemizi inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünü kolayca bulabilirsiniz. Fırın temizleyici ürünümüzdeki zengin yağ sökücü ihtivası sayesinde fırınınızı ilk alındığı hale getirebilirsiniz.

Fırın İçinde Yanmış Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?


Fırın içinde yanmış yağ lekesi nasıl çıkar? Fırın içindeki yanmış yağ lekesini çıkarmak için kullanılacak yöntem, fırının modeline ve lekelerin yoğunluğuna göre değişebilir. Endüstriyel ve kişisel alanlar için uygulanacak adımlar şunlardır:

Endüstriyel Alanlarda: Endüstriyel fırınlar, yüksek sıcaklıklarda çalışan ve yoğun şekilde yağ ve kir biriktiren ekipmanlardır. Dolayısıyla, bu fırınların temizlenmesi için Soltek Kimya firmamızın özel temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Özel temizlik ürünlerimiz, fırınınızı hızla temizlemesini sağlar. Çeşitli şekillerde ve boyutlarda temizleyici ürünlerimiz mevcuttur. Fırınınızın temizlik ihtiyaçlarına göre uygun temizlik ürünümüzü seçmeniz önemlidir.

 • Fırını temizlemeye başlamadan önce, fırının soğumasını bekleyin.
 • Fırının sıcak olması, kendinizi ve fırını yakma riskini artırabilir.
 • Fırının içini temizlemeye başlamadan önce, tepsileri, rafları ve diğer aksesuarları çıkarın.
 • Daha sonra, Soltek Kimya firmamızdan aldığınız temizleyici ürünü eşit şekilde uygulamaya başlayın. Temizleyiciyi uyguladıktan sonra, bir süre bekleyin.
 • Bekleme süresi bittiğinde, yanmış yağ lekelerini çıkarmak için, fırın fırçasıyla ovalayın.
 • Ardından, ıslak bezle iyice silin.


Kişisel Alanlarda: Ev tipi fırınlar, endüstriyel fırınlara göre daha az yağ ve kir biriktirdiğinden, temizlemek için daha doğal yöntem kullanılabilir.
Kasenin içine yarım su bardağı karbonat koyun ve su ilave edin. Karıştırarak macun kıvamına gelene kadar devam edin. Bu macunu, fırının iç yüzeylerine orantılı şekilde sürmeye başlayın. İç yüzeylerine macunu uygularken, yanmış yağ lekelerine özellikle dikkat edin. Fırının içinde 12 saat bekletin. Bu süre, karışımın yağ ve kiri çözmek için yeterli zamana sahip olmasını sağlayacaktır. Bekletme süresi bittiğinde, ıslak bezle fırını silebilirsiniz.

Fırın En İyi Nasıl Temizlenir?


Fırın en iyi nasıl temizlenir? Fırın temizliği, mutfak işlerinin en zorlayıcı görevlerinden biridir. Özellikle yağ, kir gibi lekeler, fırının temizliğini zorlaştırır. Tam bu noktada Soltek Kimya firmamızın fırın temizleyicileri, güçlü formülleri sayesinde bu lekeleri kolayca çözer. Ürünlerimiz, fırınınızı hijyenik şekilde temizlemesine yardımcı olur. Fırın temizleyici ürünlerimizin bazı özellikleri şöyledir:

Sol Oil 10-03 Fırın Yağ Sökücü ve Temizleyici; Fırın ve ekipmanlarında biriken yağ lekeleri, temizlenmesi en zor lekeler arasındadır. Soltek Kimya firmamızın Sol Oil 10-03 ürünü, bu lekeleri kolayca temizlemek için özel olarak geliştirilmiştir. Fırında yanmış yağların temizlenmesi zor bir iştir. Firmamızın Sol Oil 10-03 ürünü, bu zor işi kolaylaştırarak fırınınızı ilk günkü gibi temizler.

Sol Fn FRR Fırın Temizleyici Köpük; Sol Fn FRR ürünümüz, her türlü fırını temizlemek için özel olarak geliştirilmiş temizleyici köpüktür. Fırın temizleme köpüğü ürünümüz su, deterjan ve alkol gibi bileşenlerden oluşur. Sol Fn FRR, konsantre ve su bazlı formülü sayesinde fırınınızdaki yağ ve yemek artıklarını derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Köpük formundaki yapısı sayesinde fırın yüzeyinde lekelerin üzerine kolayca tutunur ve hızlı şekilde etkisini gösterir.

Sol Fn 01 Fırın ve Izgara Temizleyici; Sol Fn 01 ürünümüz, fırınınızdaki yemek ve yağ lekelerini kısa sürede söküp atar. Fırın içindeki kaplamaları koruyarak etkili temizlik sağlar. Kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan bu ürünümüz, fırın temizliği konusundaki beklentileri karşılamaktadır. Kullanımı da oldukça basittir. Sprey şişesiyle yüzeye püskürtün ve birkaç dakika bekleyin. Ardından, nemli bezle kolayca silin.
Soltek Kimya firmamızın fırın temizleyici ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak veya satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Etkili ve güvenilir ürünlerimizle mutfak ekipmanlarınızın temizliğini kolaylaştırıyoruz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan firmamız, sizlere en iyi hizmeti sunmaktan mutluluk duyar.