ütü temizliği için hangi kireç sökücü

Kireç Çözücü ile Ütü Nasıl Temizlenir?

Kireç çözücü ile ütü nasıl temizlenir sorusu hemen herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Ütü kireç konusunda en zorlu olan elektronik cihazlar arasında yer alıyor. Su yardımı ile daha iyi standartlarda çalışan ütüler zamanla kireç tutmaya başlar. Kireç de ütünün iyi çalışmamasına neden olur. Böyle durumlarda periyodik olarak ütüyü kireçten arındırmak gerekir. Kireç temizleme işlemi için en iyi bileşenlere sahip kireç sökücü tercih etmeniz gerekiyor.

Kireç birikintilerinin ütü plakasında oluşması oldukça yaygın bir sorundur. Kireç birikintileri, ütünün performansını olumsuz etkileyebilir ve kumaşlarda lekelere neden olabilir. Bu sebeple ütünüzde biriken kireç tabakasını temizlemeniz gerekmektedir. Kireç çözücü ile ütünüzü nasıl temizleyeceğiniz konusunda sizleri bilgilendiriyoruz. Kireç çözücü ile ütü nasıl temizlenir? Kireç çözücü ile temizliği nasıl yapılır? Ütü temizliği için hangi kireç sökücü kullanılmalıdır?

Ütünün kireç çözücü ile temizlenmesi için şu işlemlere dikkat etmeniz gerekir:

 • Kireç çözücü kullanmadan önce ilk olarak soğumasını beklemeniz gerekiyor. Mutlaka prizden fişi çekerek temizleme işlemi yapmalısınız. Güvenlik önlemi almadan işlem yapmamanız gerekiyor.
 • Temiz bez ya da süngerle ütünün tabanını önce temizleyin. Daha sonra ütü üzerinde biriken kir ve tozları temizleyin.
 • Ütünün su haznesini tamamen boşaltmanız gerekiyor. Eğer ütü içerisinde su buharlaştırma özelliği bulunuyor ise buhar ayarını sıfıra getirin ya da kapatın.
 • Kireç çözücüyü hazırlamanız gerekiyor. Su ile karıştırmak ütüye zarar vermemesi için önemlidir.
 • Ütünün fişini prizden çekmeden önce su haznesini kapatmanız gerekiyor. Daha sonrada ütüyü biraz çalıştırarak ütünün orta derecedeki ısı ayarında beklemesi gerekir. Kireç çözücü etkili şekilde çalışarak temizleme işlemi yapar.
 • Ütü yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arasında çalışmalıdır. Kireç çözücü buharlaşır. Daha sonra da buhar çıkış deliklerinden çıkan buhar bez ya da havlu ile silinerek kireç birikintilerini temizler.
  Kireçli bölgeler temizlendikten sonra da ütünün su haznesi boşaltılarak yeni ve temiz su ile durulanması gerekir. Kireç çözücü artıkları temizlendikten sonra cihazınız güvenle kullanılır. Soltek Kimya olarak kireç temizleyici kimyasal olarak en iyisini sunuyoruz.

Kireç Sökücü Asidik midir?


Kireç sökücü asidik midir sorusu kullanıcıların yanıtını bilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Evet kireç sökücüler asidik karakterlidir. Asitli yapıda olması kireci daha kolay şekilde çözmenize yardımcı olur. Kireç birikintileri en zorlu olan leke ve kirleri meydana getirir. Kalsiyum ve magnezyum minerallerini çözmesi kireç birikintilerinin çözülmesinde etkilidir.

Kireç sökücülerde bulunan asidik bileşenler sitrik asit, oksalik asit ve sülfamik asit bulundurabilir. Son derece etkili olan bileşenler sayesinde birçok su ile çalışan araç gerecin kireçten arındırılması da oldukça kolay olur. Kireç çözücü asit mi sorusu da bu makinelere zarar verip vermemesi açısından önem taşıyor. Bundan dolayı kullanımdan önce mutlaka kireç çözücü kullanım kılavuzuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Kireç Çözücü Özellikleri Nelerdir?


Kireç çözücü kimyasal adı içeriğinde bulunan bileşenlere göre değişebilir. Böyle durumlarda kireç çözücü formülü mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Formülü içerisinde yer alan sitrik asit, oksalik asit, sülfamik asit gibi kimyasallar barındırıyor. Kireç çözücülerin genel özellikleri hakkında da şunları söylemek mümkün olur:

 • Asidik karakterde kimyasaldır. İçerdikleri asidik bileşikler kireç birikintilerini çözmek ve temizlemek amacı ile kullanılmaktadır.
 • Kirecin bileşimini çözer ve kireç birikintilerini yüzeylerden tamamen temizler. Kireç çözme özelliği sayesinde su ısıtıcıları ve ütülerde kullanılır.
 • Mineral çözme kabiliyeti yüksektir ve kalsiyum ile magnezyum içermektedir. Sert su kaynaklarından kaynaklanan kireç birikintilerini kolayca temizler.
 • Kullanımı kolay olan kimyasallardır. Sıvı ya da jel formunda kullanılabilir.
 • Çevre dostu seçenekler sunar. Doğada parçalanabilir yapısı ile öne çıkar.
  Kireç çözücülerin özellikleri üreticiden üreticiye farklılık gösterebilir. Böyle durumlarda ürünlerin etiketini ve kullanım talimatlarını dikkatli şekilde okumanız gerekiyor. Soltek Kimya olarak sektördeki en uygun fiyatlı olan kireç çözücüyü sizlere sunuyoruz.