sıvı parafin nerede kullanılır

Sıvı Parafin Nedir?

Sıvı parafin nedir sorusuna yanıt verebilmek için kimyasal bileşenin içeriğini detaylı incelemek gerekir. Beyaz ve kokusuz sıvı hidrokarbon bileşiği olarak tanımlamak mümkün olur. Kimyasal içerik olarak parafin yağı ya da mineral yağı olarak da bilinir. Genel olarak petrol rafinerilerinde petrolün yan ürünü şeklinde elde edilmektedir.

Endüstriyel alanlarda kullanılan sıvı parafin birçok işlevsel özelliğe sahiptir. Petrol türevi olarak bilinen bileşen mineral yağ ve beyaz yağ olarak da bilinir. Hafif yapıdaki yağ birçok farklı amaç için tercih edilir. Makine yağlarında, metal işlemede kozmetikte geniş kullanım alanları bulur. Soltek Kimya olarak en iyi standartlarda sıvı parafin üretimi gerçekleştiriyoruz. Sıvı parafin nedir? Sıvı parafin zararları nelerdir? Sıvı parafin nerede kullanılır? Sıvı parafin emülsiyonu ne işe yarar? Sıvı parafin nerede satılır? Sıvı parafin fiyatı nedir?

Sıvı Parafin Özellikleri Nelerdir?


Kimyasalımız farklı özellikleri ile endüstriyel alanların birçoğunda güvenle tercih edilir. Bundan dolayı sıvı parafin özellikleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir:

 • Renksiz ve kokusuz sıvıdır. Bundan dolayı çeşitli endüstrilerde kullanımı daha kolaydır. Maddelerle karıştırılırsa aroma ya da renk değişmesi meydana getirmez.
 • Düşük uçuculuk seviyesinde kimyasaldır. Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında kolay şekilde buharlaşmaz.
 • Yüksek sıcaklık isteyen uygulamalarda ya da elektrik endüstrisinde izolasyon yağı şeklinde kullanılır.
 • Sıvı parafin iyi yağlanma özelliğine sahiptir. Makine parçalarının sürtünmesini azalttığından makine sanayinde yararlanılan kimyasallar arasında yer alır. Parçaların daha düzgün çalışmasını sağlar.
 • Suyu iten ya da suyun içine karışmayan yapısı ile öne çıkar. Bundan dolayı koruyucu kaplamaların oluşturulmasında son derece etkilidir. Su ile temas eden parçaları korumanıza yardımcı olur.
  Bunların yanında kimyasal olarak kararlı maddedir. Oksidasyona ve diğer tüm kimyasal türlerine karşın dirençli yapısı vardır. Sıvı parafini çeşitli endüstriyel uygulamalarda ve kozmetik ürünlerde stabil şekilde kullanmak mümkün olur.

Sıvı Parafın Nerede Kullanılır?


Sıvı parafin nerede kullanılır sorusuna çok geniş açıdan yanıt vermek mümkün olur. Çünkü endüstriyel alanların neredeyse hepsinde yararlanılan kimyasallar arasında yer alır. En çok yararlanıldığı alanlardan birisi tıp alanıdır. Kabızlık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Laksatif özellikleri sayesinde bağırsakların hareketli olmasını sağlar. Dışkının da daha kolay geçmesine yardımcı olur. Medikal cihazların yağlanmasında ve korunmasında önemli işlevleri bulunur.

Kozmetik ve kişisel bakım uygulamalarında da sıvı parafin kullanımı yaygındır. Cilt bakım ürünlerinde, losyon ve kremlerde, merhemlerde nemlendirici işlevinden yararlanılmaktadır. Makyaj ve saç bakım ürünlerinde de geniş yer bulur. Sıvı parafin bazı ilaçların içerisinde bulunur. Sindirim sistemini etkileyen sorunlarla ilgili ilaçların önemli bileşenlerindendir. Gıda endüstrisi ve tekstil endüstrisi en önemli kullanım alanları arasında yer alır. Yağlanma maddesi olarak tercih edilen ürün gıda endüstrisi alanında gıda paketlerinin iç yüzeylerini kaplamada kullanılır.

Tekstil endüstrisi alanında ise kumaşların su geçirmez hale getirilmesinde kullanılmaktadır. Makine yağları içerisinde de yer alan parafin makine parçalarının sürtünmesini azaltıcı etkisi ile öne çıkar. Yüksek gerilim ekipmanlarının izolasyonunda etkili kullanıma sahiptir. Soltek Kimya firmamıza ulaşarak istediğiniz miktarda sıvı parafin satın alabilirsiniz.

Sıvı parafin, beyaz ve kokusuz bir hidrokarbon bileşiği olan parafin’in sıvı formudur. Sıvı parafin, petrol rafinerilerindeki işlemler sonucunda elde edilen bir yan üründür. Kozmetik ürünlerde, tıbbi amaçlar için ve bazı endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Sıvı parafin kullanımıyla ilgili bazı avantajlar vardır. Cildi nemlendirir ve kuruluğu önler, böylece bazı kozmetik ürünlerde kullanılır. Ayrıca bazı ilaçların içerisinde kullanılarak bağırsakları yumuşatır ve kabızlık sorunlarını hafifletebilir. Bununla birlikte, sıvı parafin bazı zararları da beraberinde getirebilir.

Sıvı parafinin zararları ve olumsuz etkileri şunlardır:

 • Mineral yağ olarak kullanıldığında cilt üzerinde bir film tabakası oluşturabilir, bu da cildin doğal hava almasını engelleyebilir.
 • Yanlış kullanımı veya yutulması durumunda, sindirim sorunlarına neden olabilir ve besin emilimini azaltabilir.
 • Uzun süreli ve düzenli kullanımı, bağırsak hareketlerinin doğal işleyişini bozarak bağırsak alışkanlıklarını etkileyebilir.
 • Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Sıvı parafin çeşitli alanlarda kullanılır. Bazı yaygın kullanım alanları şunlardır:

Kozmetik: Nemlendiriciler, losyonlar, kremler, makyaj ürünleri ve ruj gibi kozmetik ürünlerde kullanılır.

Tıp: Laksatif olarak kullanılarak kabızlık tedavisinde ve bağırsak hazırlığı için kullanılan bazı tıbbi prosedürlerde kullanılır.

Endüstriyel kullanımlar: Sıvı parafin, metal işleme, plastik üretimi, tekstil, baskı mürekkepleri ve gres gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Sıvı parafin kimyasal ürünü Soltek Kimya tarafından satılmaktadır. Sıvı parafinin fiyatı, ürün miktarına değişiklik gösterebilir.