Yağ Çözücü Zehirler Mi?

Yağ çözücü zehirler mi sorusu hem ev hem de endüstriyel kullanımlarda üzerinde durulan konular içerisinde yer alır. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok temizleyici yağ çözücü özelliklere sahiptir. Yağ temizleyici ürünlerin içerisinde birtakım kimyasal maddeler bulunur.

Temizleyiciler içinde bulunan kimyasalların sağlığımıza zararlı olup olmadığı sıkça tartışılır. Öncelikle, kimyasal temizleme ürünleri kullanırken mutlaka etiketlerindeki kullanım talimatlarına uymalı ve ürünü doğru kullanmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanacağımız ürünün içeriğindeki kimyasalları incelemek gerekir. Bahsedilen kimyasalların sağlığımıza ne tür etkileri olduğunu da araştırmalıyız.

Bazı yağ çözücüler, çevreye ve sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar içerirler. Özellikle birçok ev temizleyicisinde bulunan triklosan gibi maddeler, antibiyotiklere karşı dirençli bakteri türleri üretebilir. Böyle durumlarda kimyasalların kullanımını mümkün olduğunca azaltmak ya da tamamen kaçınmak en iyisidir.

Yağ çözücü içerisinde bulunan kimyasalların sağlığımıza etkileri konusunda hassas olmak önem taşır. Özellikle kullanmadan önce gerekli kullanım önlemlerini almalıyız. Soltek Kimya Üretim A.Ş. olarak her anlamda güvenilir, çevre ve kullanıcı dostu ürünler ortaya çıkarırız. Yeni nesil üretim tesislerimizde doğada parçalanabilen endüstriyel yağ çözücü üretiriz.

Yağ Çözücü Solumak Zarar Verir Mi?


Yağ çözücü solumak zarar verir mi konusu kullanıcıların yanıtın bilmesi gereken konulardandır. Çünkü günlük kullanımda ve sanayi sektöründe yağ çözücü sıklıkla kullanılır. Endüstriyel yağ sökücü evsel kullanımlara göre daha yoğundur. Bundan dolayı içerisindeki koruyucu ve temizleyici kimyasallar daha yoğun olabilir. Yağ çözücüleri kullanım sırasında solumamaya dikkat etmek gerekir. Yağ çözücü içerisindeki kimyasalların solunması şu alanlarda tahribat yaratabilir:

 • Solunum yolu tahrişine
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Öksürük
 • Nefes darlığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Yağ sökücü içerisindeki kimyasalların solunması uzun vadede daha ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir. Özellikle, trikloretilen gibi bazı kimyasallar

 • solunum yolu kanserine
 • böbrek yetmezliğine
 • nörolojik bozukluklara neden olabileceği bilinmektedir.

Yağ temizleme kimyasalların solunmasından kaçınmak gerekmektedir. Endüstriyel temizleyici kullanımında uygun koruyucu ekipmanların kullanımı da son derece önemlidir. Önemli ekipmanlar arasında solunum maskeleri, eldivenler, gözlükler ve özel kıyafetler yer alır. Ekipmanların kullanımı, cilt temasını ve solunumu engelleyerek kullanıcıları kimyasal maddelerin olası zararlarından korur. Soltek Kimya firmamız üretilen kimyasallarımız hakkında gerekli uyarıları sizlere sunar. Uzman kimyagerlerimizden de kullanımı hakkında en detaylı bilgileri alabilirsiniz. Gerekli güvenlik tedbirleri alındığı taktirde sorunsuz ve güvenle kullanılır.

Göze Yağ Çözücü Sıçraması ve Yapılması Gerekenler


Göze yağ çözücü sıçraması ve yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi edinmek gerekir. Böyle durumlarda kimyasalımızı kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumanız önerilir. Önceden önlemler alındığı taktirde sorun yaşanmaz. Bununla birlikte insan ve çevre sağlığına önem vererek en uygun standartlarda solüsyonlar kullanırız.

Yağ çözücü günlük hayatta sıkça kullanılan temizleyicidir. Ancak yağ çözücünün göze sıçraması gibi kazalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda yapılması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır. Göze yağ çözücü sıçraması ve yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle, yağ çözücüsü göze sıçradığında hemen gözü bol su ile yıkamak gerekir.
 • Su, kimyasalın gözde birikmesini önleyerek daha fazla zarar vermesini engeller.
 • En az 15 dakika boyunca bol su ile yıkama yapılmalıdır.
 • Su ile birlikte gözler de hafifçe ovulabilir, ancak kesinlikle göze baskı uygulanmamalıdır.
 • Ayrıca, göze sıçrayan yağ çözücüye göre değişmekle birlikte, gözün tahrişini hafifletmek için göze soğuk kompres uygulanabilir.
 • Bunun için, temiz bezi soğuk suya batırın ve ardından sıkın.
 • Daha sonra, gözün üzerine birkaç dakika boyunca hafifçe bastırarak uygulayın.

Eğer gözde ağrı, kızarıklık veya yanma gibi belirtiler devam ediyorsa, mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Kimyasal maddeler gözde ciddi tahribatlara neden olabilir. Durumun ciddiyetini doktorun belirlemesi önemlidir.

Yağ çözücüsü göze sıçradığında hızlı hareket etmek ve gözü bol su ile yıkamak tahrişi en aza indirir. Göz sağlığına özen göstermek ve kimyasal maddelerden korunmak için uygun koruyucu ekipmanları kullanmanız uzmanlarımız tarafından önerilir. Özellikle endüstriyel yağ sökücü kullanırken kimyasalı kullandığınız yüzey ile aranızda en az 15-20 cm mesafe bırakmalısınız.

Yağ Çözücü Cilde Zararları


Soltek Kimya olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm yağ ve kir çözücü ürünümüzde koruyucu bileşenlere yer veririz. Üretim sırasında çevre ve kullanıcı sağlığını riske atabilecek hiçbir maddeye yer vermemekteyiz. Ancak bazı kimyasalların özünden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek yan etkilerden bahsedilebilir. Böyle durumlarda da yağ çözücü cilde zararları üzerinde durmak önem taşır.

Yağ çözücü kimyasalımız evde ve sanayi tesislerinde yağ temizliği yaparken sıklıkla kullanılır. Ancak cilt ile temas ettiğinde ciddi zararlar verebilir. Özellikle hassas ciltler için gereken önlemleri önceden almak gerekir.

Endüstriyel yağ temizleyici kimyasalımız cildin doğal yağ dengesini bozarak kuruluğa neden olabilir. Ciltteki doğal yağlar koruyucu bariyer oluşturur ve nemin cildin içinde kalmasını sağlar. Yağ temizleyici kimyasal, yağ lekelerini temizlerken cildin doğal koruyucu bariyerini de ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir.

Yağ çözücü kalitesine göre ciltte tahrişe, kızarıklığa ve kaşıntıya da neden olabilir. Kimyasal maddeler ciltle temas ettiğinde cildin doğal yapısını bozar ve tahriş olmasına sebep olur. Ayrıca ciltte lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Cildin uzun süreli teması yağ çözücü ile ciltte daha ciddi sorunlar da ortaya çıkarır. Cildin yaşlanması, kırışıklıkların oluşması ve hatta kanser gibi daha ciddi problemler görülebilir. Evde ve endüstriyel alanlarda kaliteli ve standartlara göre üretilen kimyasal kullanımı önemlidir.

Yağ çözücü kullanırken güvenlik tedbirlerini alarak dikkatli olunmalıdır. Cildin koruyucu bariyerini etkilemeden, cildi temizlemek için hafif ve doğal yağ çözücüler tercih edilmelidir. Ayrıca eldiven ve koruyucu giysi kullanarak cildi kimyasal maddelerden korumanız mümkün olur.

Endüstriyel yağ çözücü cilt sağlığı için ciddi tehdit oluşturabilirler. Kullanırken dikkatli olunmalı ve doğal, hafif yağ çözücüler tercih edilmelidir. Cildin koruyucu bariyerini korumak ve koruyucu ekipman kullanmak da önemlidir.

Yağ Sökücü Zararları Nelerdir?


Yağ sökücü zararları nelerdir sorusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Soltek Kimya firması olarak insan ve çevre sağlığı açısından riskleri en aza indirecek şekilde yağ sökücü üretimi gerçekleştirmekteyiz. Yağ sökücü evlerde ve sanayi sektöründe en çok gereksinim duyulan kimyasal maddedir. Endüstriyel ve ev yağ temizleyiciler yağ ve kirleri temizlemeye yardımcı olurken, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. İşte yağ sökücülerin zararları:

 1. Solunum Sorunları: Yağ sökücü kimyasalının en ciddi tehlikesi, solunum yolu ile alındıklarında oluşur. Kimyasal maddeler, toksik gazları serbest bırakarak solunum yollarını tahriş eder. Tahriş sonrasında nefes almada zorluk, öksürük, astım, bronşit ve hatta zatürre gibi ciddi solunum sorunlarına yol açar.
 2. Cilt Tahrişi: Yağ sökücü madde cilt ile temas ettiğinde, ciltte tahrişe ve kızarıklığa sebebiyet verir. Hatta bazı durumlarda, cildin soyulmasına neden olur. Ciltteki doğal yağların uzun süreli teması da, cildin kurumasına ve çatlamasına yol açar.
 3. Göz Hasarı: Yağ sökücü kimyasal gözlerle temas ettiğinde, gözlerde yanma, sulanma ve tahrişe neden olur. Göze temas etmesi halinde hemen bol su ile yıkayarak gözlerinizi durulayın ve doktora görünün.
 4. Çevresel Zarar: Yağ sökücüler ayrıca doğal çevreye ciddi zararlar verebilirler. Yağ temizleyici madde, toprağı ve su kaynaklarını kirletebilir ve biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyebilirler.
  Böyle durumlarda en çok dikkat edilmesi gereken konu kaliteli ve dünya standartlarına uygun kimyasallar kullanmaktır. Orijinal ürünler kullanarak hem sağlığınızın hem de çevrenin zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Soltek Kimya Üretim A.Ş. olarak her zaman sosyal sorumluluk çerçevesinde ürün ortaya çıkarmaktayız.